Press "Enter" to skip to content

ABD’de Otomatik Harcama Kesintisi Sorunları

admin 0

1 Mart günü başlayacak olan otomatik harcama kesintileri konusunda görüş ayrılıkları sürüyor. ABD Başkanı Obama yaptığı konuşmalarda kesintilerin her açıdan olumsuz sonuç vereceğini söylüyor.

Obama ani ve büyük ölçekli kesintilerin askeri gücü de olumsuz etkileyeceği görüşünde. Katıldığı bir toplantıda ise yanına bir ilk yardım görevlisini de alarak, “bu kesintiler adil ve akılcı değil, yüz binlerce kişinin işini kaybetmesine, ekonominin kötü gitmesine neden olacaktır. Bu soyut bir fikir değil, insanlar işlerini kaybedecekler” diye tepkilerini dile getirdi. Ama Cumhuriyetçilerin taviz vermedikleri belirtiliyor.

Siyasi gözlemci Norm Ornstein, muhafazakar cumhuriyetçilerin bu konuda çok sert oldukları ve gözleri kararmış durumda “dengeli bütçe sağlanmayacaksa, kesinti yapmaktan korkmayız, ekonomi kısa vadeli zarar görecekse görsün, havasındalar” şeklinde konuştu.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner konu ile ilgili olarak “Gelecek 10 yıl içinde dengeli bir bütçeye kavuşmamızı sağlayacak reformlar yapılıncaya kadar kesintiler devam edecek” diye kesintileri savundu.

Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul’de Boehner ile aynı görüşte olduğunu söyleyerek “iki parti de çok para harcadı, sözünü dinlemek durumunda oldukları çıkar gruplarını korumak için halkın vergilerini har vurup harman savurdular” şeklinde görüşünü bildirdi.

Halkın Obama’ya daha çok güvendiği için elinin daha güçlü olduğu ve Cumhuriyetçilere ise güvenilmediği uzmanlar tarafından söyleniyor. obama 1 Mart gününe kadar otomatik harcama kesintilerinin engellenmesi için uğraşacağını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir