Press "Enter" to skip to content

Altın Neden Düşüşte?

admin 0

Yatırımcılarının adeta güvenli limanı haline gelen ve uzun süredir yükselişine devam eden Altın, Şubat 2013 ile beraber istikrarsız bir grafik çizmeye başlamıştı. Bunun nedenini araştıran analistler ise sebebi; milyarder yatırımcıların son günlerde altın yatırımlarını, hisse senetlerine çevirdikleri olarak saptadı.

Özellikle son 1 haftadır altın fiyatları üzerinde dar bantta yaşanılan aşağı yönlü hareketler, 2012 senesi ve 2013 sene başı artış lideri altına yatırım yapanları tedirgin etmekteydi. Altının yönünü yukarıya çekmek için merkez bankalarının altına yatırım yapması da, altın fiyatlarının artışını sağlamayınca başlatılan araştırmalar; etkinin bir ay kadar daha süreceğini ve bu etkinin altında milyarder yatırımcılar ile hedge fonların olduğunu saptadı.

Altın fiyatlarındaki azalmanın en büyük nedeni ise; tüm dünya tarafından tanınan milyarder yatırımcılar; Louis Moore Bacon ve George Soros!

Bacon ve Soros gibi milyarder yatırımcıların ellerindeki altın varlıklarını son 10 yılın en düşük seviyesine kadar indirmeleri ve karşılık olarak hisse senetlerine çevirmeleri; altın fiyatlarındaki son 1 ayda yaşanılan düzensizliklerinde başlıca kanıtı oldu. Piyasa milyarderlerin ellerindeki altınları çıkartması ise; birçok ekonomiste göre piyasa cesareti kırma kararı olarak açıklanmıştır. Forex piyasalarında pozisyonlarını altından yana kullanmayı düşünen yatırımcılara Şubat ayı boyunca dikkatli olmalarını öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir