Press "Enter" to skip to content

Altın Yükselişi Ne Kadar Sürer?

admin 0

Altın fiyatları, Amerikan Merkez Bankası (FED) etkileri ile dalgalanmaya devam ediyor. FED’in yarın başlayacak olan ve iki gün sürecek toplantıları öncesinde altın fiyatları yönünü yukarı çevirdi. 8 ayın en düşük seviyelerinde gezen altın fiyatları, düşen fiyatların alımları arttıracağı spekülasyonu ile üç gün süren düşüşünün ardından yükselmeye başladı.

İnternetten Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Spot altın fiyatları %0,4 oranında yükselerek on fiyatı 1,235.07 dolar seviyesine yükseldi. Ardından 1,232.80 dolara geriledi. Erken saatlerde ise 1,255.67 dolar seviyesine kadar gerilemişti ve bu seviye 9 Ocak tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. 14 günlük RSI göstergesi ise üç gündür 30 seviyesinin altında kaldı ve teknik analistlere göre bu fiyatların yükselmeye başlayacağı anlamına geliyordu.

Altın, 2013 yılının başından bu yana FED’in etkileri ile %28 oranında değer kaybetti. FED ise son altı toplantısının her birinde aylık varlık alımlarını 10’ar milyar dolar düşürdü. Bu varlık alımlarını 2015 yılında sonlandıracağı bekleniyor. FED’in politika toplantıları ise yarın başlayacak ve açıklanacak olan kararlar büyük bir önem taşıyor.

Altın varlıklarındaki durum ise şu şekilde. Aralık vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında erken saatlerde ons başında 1,226.30 dolar seviyesinde ve bu seviye ise 9 Ocak tarihinden bu yana gösterdiği en düşük seviye. % 0,2 oranında yükseliş ile bu seviye 1,233.60 dolara yükseldi. ABD’de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre yatırımcılar, yükseliş beklentisi ile açtıkları pozisyonlarını 4. haftada düşürdü ve 71,376 kontrat indi. Bu kontrat sayısı da Haziran ayından bu yana görülen en düşük seviyede.

Gümüş fiyatları da altın fiyatları ile aynı orantıda ilerliyor. Spor gümüş fiyatları 12 Eylül tarihinde 18.4675 dolar ons fiyatı ile 2013 yılı Haziran ayından bu yana kaydettiği en düşük seviyeye geldi. Ardından 18.6491 dolar seviyesine gelerek toparlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir