Press "Enter" to skip to content

Angela Merkel’in Euro Beklentisi

admin 0

toplantıları sırasında kur tartışması üzerine Almaya ve Fransa’nın arasındaki Euro tartışması Euro Bölgesi’nde endişe ve baskıların yaşanmasına neden olmuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel bazı ülkelerin para birimlerini devalüe etmeye çalıştığını ve kur ile ilgili olarak da 1,30 – 1,40 aralığının kendileri için normal olduğunu söyledi.

Son dönemlerde Fransa’nın zayıf Euro isteği ve Euro’nun değerli olduğu açıklamaları rahatsızlık yaşatmıştı. Almanya ekonomi kurmayları ve Avrupa Merkez Bankası tarafından gelen açıklamalar da bu seviyeyi artırmıştır.

Angela Merkel talebin artırılması ve bütçede ihtiyatla bağlantılı olunması gerektiğine dikkat çekiyor. Aktif kur politikasına karşı olduklarını ve kendileri için Euro’da 1,30 – 1,40 Dolar aralığının normal olduğunu söylüyor. Almanya, Fransa ve İtalya ekonomilerinde ve Euro Bölgesi’nde de son çeyrekte % 0,6 oranında bir beklenti üstü daralma yaşandığını G20’nin Euro Bölgesine Etkileri adlı haber ile detaylı olarak bildirmiştik.
Almanya Başkanı Angela Merkel AB refahının ancak rekabet gücü ile garanti altına alınacağını düşünüyor. Merkel aynı zamanda, iç talebi arttırmak için kaynakların kısıtlı olduğunu da söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir