Press "Enter" to skip to content

Borsada Nasıl İşlem Yapılır Öğrenin!

admin 0

Forex piyasasına göre daha eski bir tarihe sahip olan borsalar, günümüzde internetten gerçekleştirilen işlemleri ile yatırımcılarına yüksek kazançlar sunmaya devam etmektedir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemler sayesinde risk kontrolü eskiye göre daha iyi bir şekilde sağlanmıştır.

Borsalar yatırımcıların yüksek kazançlar sunmaktadır ama yüksek kazanç, yüksek oranda riskin bulunduğu ortamlarda elde edilmektedir. Bu söz konusu olan risklerin ise sınırlandırılabilmesi mümkündür. Borsa bilgisine sahip olan ve iyi bir piyasa takipçisi olan borsa oyuncuları bu riskleri kolayca kontrol altına alabilir. Borsaların birçok değişken üzerine kurulmuş olması nedeniyle bu riskler oluşmaktadır. Ama bilgi ve deneyim çerçevesinde kolayca sınırlandırılabilirler.

İnternetin sağlamış olduğu yararlardan bir tanesi de eğitim olanaklarıdır. Aracı kurumların internet üzerinden ücretli veya ücretsiz olarak eğitim olanakları bulunmaktadır. Bu eğitimlere aracı kurumların web siteleri aracılığıyla ve ekonomi ile ilgili sitelerin eklentilerinden kayıt olabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinde borsa ile ilgili çeşitli kişisel siteler de bulunmaktadır. Örneğin Altay Bilgin’in kişisel borsa blogunda bulunan bu yazısı gibi borsa ile ilgili birçok konuda detaylı bilgi alınabilir.

Borsada İşlem yapabİlmek İçİn öncelİkle pİyasayı tanımak gerekİr.

Piyasa tam olarak anlaşıldıktan sonra da yatırımcının belirlediği hedefler doğrultusunda kendi yeteneklerine en uygun olan yatırım stratejisini belirlemesi gerekir. Borsada başka yatırımcıların işlem stratejilerini kullanmak kayıp yaşama olasılığını arttırmaktadır. Herkesin amacı para kazanmak olduğu için de kimse kimseye stratejilerini tam olarak vermek istemeyecektir.

Borsa eğitimi konusunda internetin faydalarından bir tanesi de, demo hesap olanağıdır. Bu sayesinde sanal para ile borsada nasıl işlem yapıldığını öğrenmektir. Demo hesaplarda, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapılır ve gerçek para riske atılmamış olur.

İnternet kullanımının bir diğer faydası da piyasa takibi yapma konusunda ortaya çıkmaktadır. Borsa piyasası üzerine etkili olan faktörlerin piyasada izlenmesi internet sayesinde kolaydır. Yatırım araçlarının fiyatları üzerine etkili olan faktörlerin izlenmesi, dünya üzerinde meydana gelen olayların izlenmesi anlık olarak takip edilebilmektedir. Bu sayede de borsa riskleri kolayca sınırlandırılabilmektedir.

Piyasa takibini internet üzerinden gerçekleştirirken günümüzde bulunan birçok olanaktan faydalanmak da mümkündür. Yine Altay Bilgin’in Twitter Hesabı gibi sosyal ağlar üzerinden piyasa ile ilgili haberleri takip etmek mümkündür. Tüm bu olanakların değerlendirilerek borsa konusunda yatırımcının deneyimini arttırması, iyi bir piyasa takipçisi ve yorumcusu olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir