Press "Enter" to skip to content

Çin Ticarete Doymuyor

admin 0

Son gelişen olaylar sonucunda Çin ticarete doymuyor. Detaylar haberimizin devamında…

2012 içerisinde 3.87 trilyon dolar işlem hacmi ile dünyanın en çok ticaret yapan ülkesi olmayı başaran Çin; 2013’e de hızlı bir başlangıç yaptı ve 2013 senesinde de kazandığı tahtı bırakacağa benzemiyor. 1945’den bu unvanı elinde bulunduran ABD’de ise sular durulmuyor.

Çin’in kendisini dünyanın en büyük ticaret ülkesi olarak göstermesi, birçok ekonomiste göre riskli bulunurken; bir taraf ekonomist ise Çin’in bu büyümesinin önümüzdeki senelerde Avrupa ülkelerinin kendi aralarında yaptığı ticareti geçeceğini savundu. Bu nokta düşünüldüğünde; ilerleyen senelerde Çin’in ticaret oranının bu unvan ile devamı ve Avrupa’da yaptığı ticaretin artarak devam etmesi, birçok Avrupa Devleti‘nin ekonomisinin sıkıntıya girmesine neden olacaktır.

Çin hükümeti tarafından bildirilen 2012 senesi toplam ticaret 3.87 trilyon dolar iken ülkenin yıllık ticaret açığı 231.1 oldu. 47 yıldır sahip olduğu “dünyanın en çok ticaret yapan ülkesi” unvanını bu yıl Çin’e kaptıran ABD’den gelen veriler ise; yıllık toplam ticaret 3.82 trilyon dolar iken ülkenin yıllık ticaret açığı 729.9 trilyon dolar olarak bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir