Press "Enter" to skip to content

Dolar 3,95’i Geçerken, Euro 4,87’yi Test Etti

admin 0

Haftanın ilk işlem gününde, döviz kurlarında sabah saatlerinde başlayan hareketlilik hızını artırarak devam ediyor. Günün ikinci yarısında önce dolar 3,94, Euro 4,84 barajlarını aşmıştı. 15:15 sularında ise yeni rekorlar geldi. Analistler Türk lirasındaki kayıpların endişe verici olduğunu söylerken, döviz piyasasındaki sert yükselişin sebeplerini değerlendirdi.

ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı öncesinde piyasalar hareketlendi. Dolar/TL 3,95’in üzerine çıktı.

Dolar kuru geldiği bu seviye ile Aralık ayından bu yana geldiği en yüksek noktayı kaydetmiş oldu. Uzmanlar cari açığın piyasa beklentisinin üzerinde gelmesinin, enflasyonda belirgin bir iyileşme olmamasının ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin notunu düşürmesinin Türk lirası üzerinde baskı yarattığını belirtiyor.

Ocak ayında ihracatında ve ithalatında artış olan Avrupa Birliği para birimi Euro 4,8690 ile tarihi rekorunu kırdı.

Euro/TL de rekorlarına ara vermeden devam ediyor. Şu dakikalarda açıklanan Ocak ayı verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatta %9,1, ithalatta %6,3 artış olduğu bildirildi. Analistler Türk lirasındaki kırılganlığın artmasında yurt içindeki faktörlerin büyük etken olduğunu söylüyor. Enflasyondaki katılık, cari açıktaki artış gibi unsurların liranın benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına sebep olduğunu belirttiler.

Sterlin Brexit sürecinden aldığı destekle 5,50 rekorunu kırdı ve yükselişini sürdürerek, 5,5569 seviyesine tırmandı.

İngiltere’nin Brexit sürecine ilişkin geniş şartlarda Avrupa Birliği ile anlaşmaya vardığı biliniyor. Küresel çarpa yükselişler devam ederken, gelen iyi haberler de sterlinin rekor üstüne rekor kırmasını sağladı.

Kaynak: https://paratic.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir