Press "Enter" to skip to content

Dört Hareketli Ortalamanın Yorumlanması

admin 0

Hareketli ortalamaların sayısını arttırmak yapacağımız yorum ve işlemlerin güvenilirliğini büyük ölçüde arttır. Hareketli ortalamada yapacağımız işlemleri farklı vadede seçtiğimiz hareketli ortalamalarla desteklememiz zarar etme olasılığımızı azaltırken maksimum kar elde etmemize imkan sağlar.

Dört hareketli ortalamaların yorumlanmasındaDört hareketli ortalamaların yorumlanmasında seçeceğimiz iki hareketli ortalama uzun vadeli diğer iki hareketli ortalamada kısa vadeli hareketli ortalama olmalıdır. Uzun vadeli seçtiğimiz iki hareketli ortalama (örneğin 50 ve 100 günlük iki hareketli ortalamalar) bize trendin yükseliş veya düşüş trendi olduğunu ana hatlar olarak verecektir. Trendin ana hatlarını veren uzun vadeli iki hareketli ortalama düşüş trendini gösteriyorsa sat, yükseliş trendini gösteriyorsa al işlemleri yapmalıyız.

Kısa vadeli olarak seçtiğimiz iki hareketli ortalama (örneğin 14 ve 21 günlük iki hareketli ortalamalar) genel hatlarıyla bakmak gerekirse uzun vadeli seçtiğimiz iki hareketli ortalama ile aynı yönlü sinyaller verecektir.

Bahsettiğimiz üzere uzun vadeliBahsettiğimiz üzere uzun vadeli hareketli ortalamalarla yapılan çalışmalar yükseliş veya düşüş trendi gösterirken aynı çalışma kısa vadeli olarak incelendiğinde pek çok düşüş ve yükseliş trendi yakalayabiliriz. Uzun vadeli hareketli ortalamada bir al sinyali alırken aynı hareketli ortalama kısa vadede alındığında birçok al sat sinyali verebilir.

Dört hareketli ortalama yorumlanırken kısa vadeli olarak seçtiğimiz iki hareketli ortalamaların bize verdiği sinyaller, uzun vadeli iki hareketli ortalama ile elde ettiğimiz ana hatların bize verdiği sinyallerden farkıysa bu işlemleri yapmamalıyız. Yani ana hatları gösteren uzun vadeli iki hareketli ortalama al sinyali veriyorsa kısa vadeli seçilen iki hareketli ortalamadan aldığımız sat sinyalleri ile hisse senedi satma işlemi yapılmaması genel durumda daha uygun bir yatırım stratejisi olacaktır. Kısa vadeli seçtiğimiz iki ortalamanın ana hatların tersine verdiği sinyaller genellikle karsız ve anlamsız işlemler olmaktadır.

Kısa vadeli aldığımız iki hareketli ortalama uzun vadeli aldığımız iki hareketli ortalamada kaçırdığımız al-sat işlemlerinin en iyi şekilde telafi edebileceğimiz yeni al-sat noktalarını bize gösterecektir.

Düşüş trendi olarak belirlenen dönemde ana hattı belirleyen uzun vadeli iki hareketli ortalamalarımıza kısa vadeli olarak seçtiğimiz iki hareketli ortalamaların yaklaştığı her nokta bize yeni sat noktaları gösterdiği gibi yükseliş trendinde yaklaşmaları da bize yeni al noktaları gösterecektir. Bu noktalarla kaçırdığımız fırsatları yakalayabileceğimiz en uygun noktalardır.

Dört hareketli ortalamadaDört hareketli ortalamada yatay dönemlerde birçok yanlış al sat sinyali verebilir. Yatay dönem atlatılana kadar al sat işlemlerinden uzak durmak, dönem bitene kadar minimum zarar ile piyasada kalmaya çalışılmak genellikle olumlu sonuçlar vermektedir. Yatay dönemde verilen yanlış sinyallerle yaptığımız hatalı al sat işlemlerinden dolayı yaşadığımız verimsiz dönem, çoğu zaman düşüş ve yükseliş trendinde kolaylıkla karşılanabilmektedir.

Hareketli ortalamanın yatay dönemlerde verdiği hatalı sinyaller farklı yöntemlerle azaltılabilir. Örneğin ADX yöntemi ile trendin yönü ile birlikte gücüde dikkatte allınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir