Press "Enter" to skip to content

Draghi Teşvik Politikaları

admin 0

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi da FED Başkanı Ben Bernanke gibi teşvik politikalarından çıkmak için acele etmediğini söyledi. 2013 yılında enflasyonun % 2 hedefini ciddi bir şekilde dikkate alarak altından kalabileceğinin öngörüldüğünü vurguladı.

Mario Draghi, “ECB politika yapıcıları, cari genişlemeci duruştan, bir çıkışı düşünmekten uzaklar” diye konuştu. Draghi aynı zamanda para politikasının yapacaklarının sınırlı olduğuna da değinerek hükümetlerin yapısal reformlar uygulamaları gerektiğini söyledi. Euro Bölgesi’nde sağlam politika, ekonomik birlik inşa edilmesi gerektiğine dikkat çekti. “Sağlam olmayan bütçeleri onaramayız, Zor durumdaki bankalara yardım edemeyiz. Avrupa ekonomilerinin yapısındaki derin problemleri çözemeyiz” dedi.

ECB Başkanı Mario Draghi aynı zamanda Euro Bölgesi’nin bütünlüğünü koruma sözü verdi. 17 üye ülkenin tüm insanlarının çıkarını korumak gerektiğini ve bunun için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. ECB’nin bugüne kadar görevlerini istikrarlı bir şekilde yerine getirdiğini, Euro Bölgesi’nde fiyat istikrarının sağlanması görevini tam olarak yerine getirdiğine de dikkatleri çekti.

Mario DraghiPara birimimizin sağlamlığını, bütünlüğünü Euro Bölgesi’ndeki tüm insanların çıkarı için korumaya bağlıyız” şeklinde konuştu. Aynı zamanda ECB’nin bankalara veya hükümetlere yardım için hareket etmediğini, sadece gerçek ekonomiye ve Euro Bölgesi halkına kredi akışının devam etmesine yardım etmek için harekete geçtiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir