Press "Enter" to skip to content

ECB Başkanı Mario’nun Sözleri Euro’yu Düşürdü!

admin 0

ECM başkanı Mario’nun söylediği sözler sonucu Euro düşüşe geçti. Detaylar haberimizin devamında;

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin sözleri Euro satışlarının artmasına sebep oldu. EUR/USD 1.3440’a kadar düştü.

2012 yılının Ağustos ayında yaptığı iki konuşma ile de Euro üzerinde büyük etkiler yaratan ECB (European Central Bank) Başkanı Draghi’nin 7 Şubat 2013 tarihinde yaptığı açıklama ile de olay yarattı. Güne 1.3577 ile başlayan EUR/USD 1.3440 seviyesine kadar bir düşüş yaşadı. Bankalararası piyasada Euro 2.40 TL’den 2.3795 TL’ye düştü. Dolar ise en yüksek 1.7759, en düşük 1.7650 seviyesini gördü.

2 Ağustos 2012 tarihli habere göre; toplantıda faiz artırımı tartışılmış ama ECB Başkanı Mario Draghi doğru zaman olmadığı açıklamasını yapmıştır. Bu açıklama üzerine piyasalar büyük bir sarsıntı yaşamıştır. EUR/USD gün boyunca iniş – çıkış yaşamış ve güne 1.2218 seviyesinde başlayıp Draghi’nin açıklamaları sonrası 1.2405 seviyesine yükselmiştir. Daha sonra yatırımcılar ECB adımlarının güçlü olmadığını düşünmüş, seansın en düşük seviyesine gerileyerek 1.2182 Dolar’a kadar inmiştir.

29 Ağustos 2012 tarihinde ise; ECB Başkanı Mario Draghi yaptığı konuşma ile piyasaları yine sallamıştır. Bir önceki gün 2.2496 TL olan Euro konuşma sonrası 2.2760 TL’ye yükselmiştir. Draghi açıklamaları sonrası 1.2499 olan EUR/USD 1.2564 seviyesine yükselmiştir.

7 Şubat 2013 tarihine gelindiğinde ise, Euro değeri ile ilgili konuşan ECB Başkanı Draghi, değerin artışının güven göstergesi olduğunu belirtti. Ayrıca kurun politika hedefleri ile ilgili olmadığını da belirtmiştir.

Mario Draghi enflasyonun ilerleyen zamanlarda %2’nin altına düşmesini bekliyor. Enflasyonun orta vadede güçlü bir şekilde kontrol altında olduğunu belirtti. 2013 yılının ilk çeyreğine kadar ekonomik zayıflığın devam edeceğini, ikinci yarıda ise ekonomik aktivitenin toparlanacağını beklediklerini bildirdi.

Ekonomik görünümde riskin aşağı yönlü bir hareket izlediğini ve büyüme için bu hareketin jeopolitik konular ile bağlantısı olduğuna da dikkatleri çekti. Global talebin büyümeyi destekleyeceği yönünde düşüncelerini belirten ECB Başkanı Mario Draghi, bankaların uzun vadede yeniden finansman kredilerinin geri ödenmeye başlamasıyla finansal piyasaların iyileşmeye başladığını söyledi.

Her konuşmasının Euro üzerinde büyük etki yarattığı Mario Draghi’nin gelecek açıklamalarını ise herkes büyük bir merak ile beklemekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir