Press "Enter" to skip to content

Elliott Wave Teorisi Nedir? Dalga Modelleri Nelerdir?

admin 0

Bu yazıda; deneyimsiz yatırımcılar için Elliott Wave Teorisi hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Finans piyasalarında yatırım yapmaya başladığınız andan itibaren öğrenmeniz gereken birçok kavram ve terim vardır.

Yapacağınız araştırmalar sonucunda bu kavramları ve terimleri en iyi şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Alım ve satım işlemlerinizde sizlere fazlasıyla yararı olacaktır.

Elliott Wave Teorisi Nedir?

Elliott Wave Teorisi Nedir?

1920 yıllarının başında Ralph Nelson Elliott tarafından geliştirilmiştir. Elliott fiyatların aşağı ve yukarı doğru hareketlerini toplum psikolojisi ile ilişkilendirmiş ve bu hareketlere wave (dalga) adını vermiştir.

Ralph Nelson Elliott kitle psikolojisi ve dış olaylardan kaynaklanan etkenlerin hisse senetlerinde bir çizgi boyunca karmaşık fiyat hareketlerinin bir çevrim dahilinde tekrarlandığını keşfetmiştir.

R. N. Elliott çalışmasını Dow teorisi üzerine kurarak hisse senetlerindeki dalgalanmaları, doğadaki fraktal yapıda keşfedip fiyat hareketlerini dönem içi dalgalar olarak tanımlamıştır. Temel olarak teori şu şekilde açıklanabilir; fiyatların düşüş ve yükseliş hareketine karşıt yönde bir hareket ile devam eder.

Fiyat hareketleri trend içinde kırılarak bir yandan diğer yana doğru kanal içerisinde hareket eder. Bir taraftan da düzeltme yapar. Fiyatlar trendlerin ana doğrultusunu gösterir. Düzeltmeler ise ana trende karşıt yönde daha kısa trendler oluşturur.

Forex teknik analiz indikatörleri ile alınan sinyaller doğrultusunda alım – satım yapılmaktadır. Teknik analiz verileri nasıl yorumlanır öğrenmeniz gerekmektedir. Bu içeriğimiz detaylı bir şekilde anlattık.

Elliott Dalgalarının Kişiliği ve Özellikleri

Elliott Dalgalarının Kişiliği ve Özellikleri

Elliott Wave Analistleri her dalganın kendi imzasını taşıdığını ve genellikle o anki psikolojiyi yansıttığını savunmaktadır. Elliott Wave’i anlamak için dalga prensipleri bulunmaktadır.

Elliott Wave Teorisi 5 Dalga Modeli (Hakim Trend)

Elliott Wave Teorisi 5 Dalga Modeli (Hakim Trend)

Dalga 1= Dalga başlangıcı nadiren açıktır. Yeni bir boğa piyasasının ilk dalgası başladığında, temel analiz haberleri neredeyse evrensel olarak negatiftir. Önceki trendin güçlü bir şekilde halen yürürlükte olduğu kabul edilir.

Temel analistler kazançlarını daha düşük tahminler üzerinden revize etmeye devam ederken, ekonomi muhtemelen güçlü görünmemektedir. Trendde düşüş vardır ve volatilite yüksektir. Hacim, fiyatların yükselmesine bağlı olarak bir parça artabilir. Fakat birçok teknik analist alarm vermek için yeterli değildir.

Dalga 2= İkinci dalga birinci dalgayı düzeltir. Ama birinci dalganın başlangıç noktasının ötesine asla uzanamaz. Tipik olarak hala kötü bir haberdir. Önceki düşük fiyatların tekrarlaması gibi, fiyatları düşürücü nitelikte olan hassaslık hızlıca yapılanır ve ayı piyasası düşüncesi hakim olur.

Yine de olumlu bir hareket görmek isteyen yatırımcılar için; ikinci dalga birinci dalgadan daha düşük olmalıdır. Fiyatlar genellikle birinci dalganın kazançlarının %61,8’inden daha fazla kökenine inmez ve fiyatlar üçüncü bir dalga modeli ile düşmelidir.

Dalga 3= Üçüncü dalga genellikle bir trendin en güçlü ve en büyük olanıdır. Emtia piyasalarında beşinci dalganın en büyük olduğu da söylenmektedir. Haber şimdi olumludur ve temel analistlerin yükseliş tahminleri başlamıştır. Fiyatlar hızla yükselir, düzeltmeler kısa ve yüzeysel olur.

Herkes “bir geri çekilmenin üzerinde olmak” için büyük olasılıkla fırsatı kaçıracaktır. Dalga 3’ün başlamasıyla haber muhtemelen hala düşüş eğilimindedir ve birçok yatırımcı olumsuz yanıt vermektedir. Fakat üçüncü dalga orta noktasında yeni bir yükseliş eğilimi başlayacaktır. Üçüncü dalga genellikle bir oran ile birinci dalgaya uzanır.

Dalga 4= Dördüncü dalga tipik olarak apaçık doğrudur. Fiyatlar uzun bir süre için yanlara doğru dolambaçlı bir yol izleyebilir. Dördüncü dalga tipik olarak üçüncü dalgadan %38,2 daha az kökenine iner.

Hacim, üçüncü dalganınkinden çok daha aşağıdadır. Eğer, beşinci dalganın önündeki potansiyel anlaşılabiliyorsa, satın almayı geri çekmek için iyi bir yerdir. Yine de dördüncü dalga biraz hayal kırıklığı yaratabilmektedir.

Dalga 5= Beşinci dalga hakim trendin yönünde son ayaktır. Haberler hemen hemen evrensel olarak pozitiftir ve herkes yükseliş eğilimindedir. Ne yazık ki, bu birçok ortalama yatırımcı için son olarak üst seviyeye ulaşmadan hemen önce satın almaya neden olur.

Hacim genellikle, üçüncü dalganınkinden daha düşüktür. Birçok momentum indikatörü farklılıklar göstermeye başlar. Fiyatlar yeni bir yükselişe ulaşır ama indikatörler yeni bir zirveye ulaşmaz. Büyük boğa piyasasının sonudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir