Press "Enter" to skip to content

Euro Bölgesi’nde Kriz Sinyalleri

admin 0

İtalya seçimlerinin netlik kazanmamasının ve belirsizliğin devam etmesi nedeniyle Avrupa’da borç krizinin yeniden canlanabileceğini İtalya Seçimleri ve Asya Piyasası başlıklı haber ile belirtmiştik. İtalya seçimlerinde yaşanan belirsizlik ülkeleri ve piyasaları etkileyeme devam ediyor.

İtalya ve İspanya’da tahvil faizlerinde artış da devam ediyor. Bankalarda ise % 5’lere varan düşüşler sert satışların yaşanmasına neden oldu. Forex yatırımcılarının Euro Bölgesi’nde dikkatli adımlar atmaları analistler tarafından öneriliyor.

Baskın adayların Berlusconi ve Grill’in olması, Monti’nin reform planının riske girmesi ile Avrupa’nın geleceği bir kez daha tartışılmaya başlandı. Seçimlerin tekrarlanacağı ile ilgili söylemlerde piyasalarda gerilimin artmasına neden oldu. İtalya’da yaşanan bu seçim karmaşasının en çok etkilenecek kurbanı olarak da İspanya görülüyor. İspanya Dış İşleri Bakanı Jose Manuel Garci – Margallo yaptığı açıklamalarda tedirginliği ile dikkatleri çekti. Belirsizlik ve tahvil faizlerinde meydana gelen sıçramanın İtalya ve Avrupa için iyi sonuçlar doğurmayacağını dikkatleri çeken Garci – Margallo özellikle Almanya ile aralarında Spread’in açılmış olmasından doğan rahatsızlığını dile getiriyor.

İtalya seçimleri, Fransa’nın vergiler ile olan savaşı, İngiltere’nin geçen hafta notunu kaybetmesi ve ek olarak da Güney Kıbrıs sorunu eklenince Euro Bölgesi’nde bir krizin geri dönüşü tartışılmaya başlandı. Duruma en büyük tepkiler ise Almanya’dan geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir