Press "Enter" to skip to content

EUR/USD 2013 Genel Trend

admin 0

Bu yazıda; EUR\USD 2013 genel trend hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Yatırımcılar tarafından çok tercih edilen pariteler arasında olan EUR/USD paritesi 2013 yılına bilindiği gibi beklenenin altında çok büyük bir düşüşle girdi ve sonuç olarak pek çok yatırımcının finansal gücünün önemli bir miktarını kaybetmesine neden oldu.

Ocak ayının ortalarında parite değerinin bu dalgalanmadan kurtulması ile yeni bir artış eğilimine geçtiğini belirtmek mümkün gibi gözüküyor. Özellikle bu hafta çoğu analist yeni bir yükseliş dalgasının tetiklenmesi beklentisi içerisinde.

Yükseliş trendi devam edecek gibi gözükse de Avrupa Merkez Bankası (ECB) Şubat ayı ekonomi politikaları parite üzerinde büyük dalgalanmalar yaratabilir. 2012 yılı sonralarında gerçekleşen ekonomik politikasında ki dalgalanmayı hatırlarsak, genel yükseliş trendinde dalgalı bir hareket izleyen pariteler anlık düşüşlerle yatırımcıların parite üzerinde ki kontrolünü kaybetmesine neden olabiliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) açıkladığı bedava para paketine yönelik geri ödemelerin Avrupa Bankaları tarafından gerçekleştirilmeye başlanması ile Euro’nun güçleneceği aşikar. Kullanıcıların zamanlama konusunda dikkat etmesi gereken nokta ise, Avrupa ekonomisinde dominant ülkelerin istihdam yaratma amacı ile Euro üzerinde gerçekleşebilecek olası etkileri.

İstihdam ve ihracat arasında ki bağlantı genel bir düşüş dalgasına yol açabilir.

Bilindiği gibi ihracat istihdam yüzdelerinde önemli bir paya sahiptir. Euro’nun değer kazanması ihracatta avantajın kaybedilmesine neden olacaktır. Almanya gibi Avrupa’daki dominant ekonomilerin, avantaj kaybını minimize etmek için pariteye olan etkileri EUR/USD paritesinde kısa süreli de olsa bir düşüş yaşanmasına neden olabilir.

Muhtemelen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bilanço küçültmesi faiz oranları üzerinde büyük bir etki yaratacak ve artmasına neden olacaktır. Buna karşın FED bilançosunu şu an için korumakta. Bu EUR/USD paritesinde faiz oranlarına bakıldığında genel bir artış yaşanacağını ve paritenin artış trendine devam edeceği şeklinde yorumlanabilir. Fakat yatırımcıların olası dalgalanmalara dikkat ederek yatırım zamanlaması konusunda temkinli davranmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir