Press "Enter" to skip to content

EUR/USD – USD/JPY ve USD/TRY Pariteleri Son Durum!

admin 0

Yeni yıla zayıf başlayan dolar yeniden atağa geçti. Analistler, dolar için beklentilerini ve diğer paraların performansını değerlendirdi. Para piyasalarından son gelişmeler haberimizde…

Dolar, 2018 yılına başta Türk lirası olmak üzere birçok ülke para birimi karşısında zayıf başladı. Dünyanın önde gelen bankalarından Goldman Sachs da bu yılın dolar için oldukça zayıf geçeceğini öngördüğünü bildirdi.

Goldman Sachs ekonomistlerinden Jan Hatzius, doların hem büyük para birimleri hem de gelişen ülke paraları karşısında gücünü kaybedeceğini dile getirdi. Peki, 2018’in ikinci haftasını tamamladığımız şu günlerde, dolar karşısında diğer paralar nasıl bir performans sergiliyor şimdi kısaca buna değinelim.

Haftaya Güçlü Başlayan USD/TRY 3,80’i Gördü!

Dolar, Türk lirası karşısında yeni yıla oldukça zayıf başlamıştı. Kurdaki sakinlik yılın ilk haftasında da devam etti. Geçtiğimiz hafta 3,73’lere kadar gerileyen kur, bu sabah güne 3,75 seviyelerinden başladı.

Kurun yükselişinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bir açılışta yaptığı konuşmada; “TSK, en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini halledecektir. Harekat her an başlayabilir” sözlerine yer vermesi etkili oldu. Bugün gelişen para piyasaları arasında tek düşen para birimi TL oldu. USD/TRY saat 22:10 itibariyle yükselişini hızlandırdı ve 3,8012 seviyesine çıktı.

EUR/USD 1,22’nin Üzerine Çıktı

Euro Bölgesi’nde 2017 yılının Kasım ayında hem ithalat hem de ihracatta artış meydana geldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış ihracat, söz konusu dönemde 197,5 milyar Euro’ya, ithalat ise 171,2 milyar Euro’ya yükseldi.

Açıklanan verilerden sonra Euro, dolar karşısında yükselişe geçti. Parite şu dakikalarda 1,2273 seviyesinden işlem görüyor. Analistler, Euro/Dolar’daki bu artışın, Dolar/TL paritesini de etkileyeceğini vurguladı.

USD/JPY Paritesindeki Düşüş Devam Ediyor

Geçtiğimiz hafta ABD tahvil piyasası alımlarının azaltılması ya da durdurulma planının yapıldığı konusunda Çin’den gelen açıklamalar USD/JPY paritesinde sert düşüşlerin yaşanmasına sebep olmuştu. Analistler, 111,50 seviyesine kadar inen paritenin bu noktada kalıcı olması halinde, yeniden toparlanmasının zor olacağını bildirmişti.

15 Ocak tarihli yeni haftada Dolar/Yen’deki duruma bakacak olursak; Japonya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaların, kuru olumsuz etkilediğini görmekteyiz.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda; enflasyonda hedeflenen %2 oranına ulaşılana kadar teşvik programının süreceğini ifade etti. Merkez’den gelen bu açıklamalar sonrasında parite düşüşe geçti. Şu dakikalarda ise 110.428 seviyesinden işlem görüyor.

Haber Kaynağı: Parite Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir