Press "Enter" to skip to content

GBP/USD – USD/CAD ve AUD/USD Pariteleri Haftanın İlk Gününde Nasıl Seyretti?

admin 0

Yurt içinde hafta sonu boyunca Afrin’de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı izlenirken, yurt dışında ABD hükümetinin kapatılmasına yönelik gelişmeler piyasaların radarında oldu. Dolar, Türk lirası karşısında önce yükseldi sonra geriledi. 3,84 civarından güne başlayan kur, şu dakikalarda düşüşünü hızlandırarak 3,78’e kadar geriledi. Piyasalarda Zeytin Dalı Harekatı’nın tüm etkilerini Paratic’in bugün girdiği haberde bulabilirsiniz.

Peki, ABD hükümetinin kapatılması doların diğer para birimleri karşısında nasıl hareket etmesine sebep oldu. GBP/USDUSD/CAD ve AUD/USD paritelerinde son durum ve uzman yorumları haberimizin devamında.

GBP/USD Paritesi 1,39 Bandında Seyrediyor

GBP/USD Paritesi 1,39 Bandında SeyrediyorGBP/USD (İngiliz Sterlini / Amerikan Doları), küresel finans piyasalarında en fazla işlem yapılan paritelerden biridir. Dünyanın en eski döviz çiftlerinden biri olan GPB/USD, 2009 yılında 1,3503 ile tarihinin en düşük seviyesini gördü. 2007 yılında ise 2.1161 ile tarihi zirvesini kaydetti. 22 Ocak 2018 tarihli son duruma baktığımızda 1,3928 seviyesinden işleme alındığını görmekteyiz.

Parite geçtiğimiz hafta yatay bir seyir izlemişti. Avrupa Birliği Komisyon Başkanı tarafından Brexit sürecine yönelik yapılan açıklamalar da parite üzerinde baskı yaratmadı. Sterlin, güçlenen dolara paralel yönde seyretti ve güçlü duruşunu korudu.

Analistler, GBP/USD fiyatlarının 1,38 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması halinde, yukarı yönlü hareketin devam edeceğini öngörüyor. Bunun yanında 1,3830 – 1,3800 – 1,3760 seviyeleri destek; 1,3940 – 1,3985 – 1,4010 seviyeleri ise direnç konumu olarak değerlendiriliyor.

USD/CAD Paritesi Haftanın İlk İşlem Gününde Düşüş Kaydetti

USD/CAD Paritesi Haftanın İlk İşlem Gününde Düşüş KaydettiUSD/CAD (Amerikan Doları / Kanada Doları), özellikle kriz dönemlerinde sabit kalması ve çok sert hareketler yapmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Parite, şu dakikalarda 1,2455 seviyesinden işlem görüyor.

Parite, haftanın ilk işlem gününde düşüş kaydetti. Güne 1,2474 seviyesinden başladıktan sonra, ilerleyen saatlerde kayıplarını genişletti. ABD hükümetinin geçici olarak kapatılmasından sonra, doların 10 büyük ülke parası karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0,05 düşüş kaydetti.

Kanada Merkez Bankası geçtiğimiz Çarşamba günü faiz kararını açıklamıştı. Analistlerin 2018 yılı için Kanada senaryosuna baktığımızda; konut piyasasındaki balonun patlayacağı, ekonomik büyüme oranının düşeceği ve bu gelişmelerin de ülke para biriminin değer kaybetmesinde etken olacağı öngörülüyor.

AUD/USD 0,80 Seviyesinden İşlem Görüyor

AUD/USD 0,80 Seviyesinden İşlem GörüyorAUD/USD (Avustralya Doları / Amerikan Doları), ekonomistler tarafından güvenli ve en etkin yatırım araçlarından biri olarak yorumlanmaktadır. Dolar, ABD hükümetinin bütçe krizi nedeniyle geçici olarak kapanmasının ardından değer kaybetti. AUD/USD paritesi saat 18:00 itibariyle 0.8016 seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak: http://www.paritefiyatlari.com/gbpusd-usdcad-ve-audusd-pariteleri-son-durum/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir