Press "Enter" to skip to content

Hareketli Ortalamaların Yorumlanması

admin 0

Hareketli ortalamaların yorumu, hareketli ortalama ile hisse senedi kapanış fiyatlarının karşılaştırılması ile yapılır. Genel olarak anlatmak gerekirse, hisse senedi kapanış fiyatları hareketli ortalamaların, yukarıdan aşağıya kestiğinde sat, aşağıdan yukarı kestiğinde ise al sinyali verecektir.

Hareketli Ortalamaların Yorumlanması-1Hareketli ortalamalar bize yükseliş trendini gösteriyorsa, hisse senedi fiyatları yukarı doğru çıkmaktadır. Bu doğrultuda hisse senedi fiyatlarının, hareketli ortalama grafiğini aşağıdan yukarıya kestiği bir durum oluşması muhtemeldir. Bu durumda genellikle al emri verilmesi gerektiği yorumu yapılmaktadır. Piyasaya artık alım işlemlerinin hakim olduğu kanısına varılabilir.

Hareketli ortalamaların düşüş trendi içerisinde olduğu durumlarda ise, yükseliş trendinde gerçekleştirilen yöntemin tam tersinin uygulanması doğru bir yatırım stratejisi olarak değerlendirilebilir. Hisse senedi fiyatlarının, hareketli ortalama grafiğini yukarıdan aşağıya kestiği durumlarda, piyasa satış işlemlerinin hakim olduğu yorumu yapılarak sat emri verilmesi gerektiği kararı alınabilir.

Hareketli Ortalamaların Yorumlanması-2Eğer yükseliş trendinde ki ilk alma sinyalini kaçırdıysak hisse senedi fiyatlarının, hareketli ortalamaya yaklaştığı kısımlar, bize yeni alım noktalarını gösterecektir. Düşüş trendindeki bir piyasada ilk satma sinyalini kaçırdığımız durumlarda ise, hisse senedi fiyatlarının hareketli ortalamaya yaklaştığı kısımlar, bize yeni satış noktalarını gösterecektir.

Hareketli ortalamanın en faydalı yönlerinden biri ilk etapta kaçırdığımız fırsatları en iyi şekilde telafi edebileceğimiz yeni al-sat noktalarını bize göstermesidir.

Hareketli Ortalamaların Yorumlanması-3Her yatırım stratejisinde mevcut olduğu gibi Hareketli ortalama grafiği uyarınca gerçekleştirilecek analizlerin de nitelikli sermaye yönetiminde yetersiz kalacağı durumlar ile karşılaşılacaktır. Hareketli ortalama grafiğinin yatay hareket gösterdiği dönemlerde, hisse senedi fiyatları hareketli ortalamayı birçok kez yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya keseceği için, yatırımcıya düzensiz alım satım sinyalleri verebilmektedir.

Yatırımcıların bu durumlarda farklı temel ve teknik analiz yöntemlerine başvurarak, işlem emri verme konusunda oldukça temkinli hareket etmeleri gerekmektedir. Yatırımcıların bu noktada düştükleri genel hata, sermayelerinden maksimum verimi alma çabası içerisinde aceleci kararlar alarak, işlem emri vermesidir. Yatırımcıların bu dönemlerde daha az sıklıkla işlemler gerçekleştirmeleri ve yeni oluşacak trend dalgasını beklemeleri, onlara uzun vade de daha nitelikli işlemler yaparak, daha yüksek kar oranları elde etmelerini sağlayacak stratejiler uygulama imkanı verebilmektedir.

Hareketli ortalamanın yatay dönemlerde verebileceği yanlış sinyaller, farklı yöntemler ile azaltılabilmektedir. Örneğin ADX yöntemi bize, trendin yükseliş düşüş hareketlerinden farklı olarak trendin gücünü de bildirir.

Hareketli Ortalamalarda Zaman Aralığının Belirlenmesi

Hareketli ortalamaların hesaplanmasında en önemli konulardan birisi zaman aralığının belirlenmesidir. En çok kullanılan zaman aralığı, 200 günlük ( 39 haftalık ) olanıdır. Uzun vadeli olarak yapılmış bir çalışma, yükseliş trendi gösterirken bu çalışmayı kısa vadeli olarak incelersek, pek çok yükseliş ve düşüş trendi yakalayabiliriz.

Burada kişi, yatırım alanı, kendi risk ve tercihlerine göre kısa veya uzun vade de çalışacağını belirlemelidir. Özellikle yatırımcının işlem gerçekleştirdiği piyasa bu seçimde çok büyük bir rol oynamaktadır. Zaman aralıklarının genel kullanım şeklileri ise aşağıdaki gibidir.

  • Çok kısa vade; 5 -13 gün
  • Kısa vade ; 15 -25 gün
  • Orta vade; 26 -49 gün
  • Orta uzun vade; 50 – 100 gün
  • Uzun vade; 100 -200 gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir