Press "Enter" to skip to content

İki Hareketli Ortalamanın Yorumlanması

admin 0

Hareketli ortalamaların yorumlanmasında olduğu gibi iki hareketli ortalamalardan da beklentimiz yükseliş ve düşüş trendlerini yakalamaktır. Tahmin edileceği üzere hareketli ortalamanın sayısı arttıkça güvenilirlik düzeyide o oranda artmaktadır.

İki hareketli ortalamaİki hareketli ortalama karşılaştırılırken vadeleri farklı olarak seçilmelidir. Genel olarak anlatmak gerekirse kısa vadeli olarak seçtiğimiz hareketli ortalama uzun vadeli olarak seçtiğimiz hareketli ortalamayı yukarıdan aşağıya kesiyorsa bu bize düşüş trendinin olacağının yorumunu yaptırır. Beklenildiği üzere sat sinyali alırız. Düşüş trendi boyunca hisse senedi fiyatları hareketli ortalama fiyatlarına yaklaştığı yerler yeni optimum sat noktalarımız olacaktır. Bu durumda düşüş trendi süresince piyasaya alım işlemleri hakimdir denebilir.

 

Kısa vadeli hareketliKısa vadeli hareketli ortalamamız uzun vadeli hareketli ortalamamızı aşağıdan yukarı doğru kesiyorsa burada bir yükseliş trendi oluşacağını bekleriz. Hareketli ortalamalar bu durum da al sinyali verirler ve piyasaya artık alım işlemlerinin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Yani piyasadaki iyimser taraf artık alıcılardır. Yükseliş trendinde hisse senedi fiyatlarının hareketli ortalamalarımıza yaklaştığı yerler bize kaçırdığımız al işlemlerini en iyi şekilde telafi edebileceğimiz yeni al noktalarını gösterecektir.

 

İki hareketli ortalamada

İki hareketli ortalamada da yatay dönemlerde alacağımız sinyaller yatırımcıları yanlış al sat işlemlerine yönlendirebilir. Yatay dönemlerin ne zaman başlayacağını kestiremediğimiz için yatırımcı bu dönemi minimum zararla atlatmalı ve piyasada kalmalıdır. Al-sat işlemlerinden mümkün olduğu kadar uzak durarak, piyasada oluşacak yeni trend dalgalarını beklemek, çoğu durumda uygun bir yatırım stratejisi olacaktır.

Yatay dönem atlatıldıktan sonra karşımıza çıkan düşüş veya yükseliş trendinde yaptığımız doğru yorum ve işlemler, yatırımcının yatay dönemde geçirdiği verimsiz dönemi telafi etmesini çoğu zaman mümkün kılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir