Press "Enter" to skip to content

IMF Borçları Sıfırlanıyor

admin 0

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Yalova ziyaretinde kamuya ait lojmanlar ve IMF borçları ile ilgili soruları yanıtladı. Türkiye’nin IMF borçlarının bu yıl Mayıs ayında sıfırlanacağını ve devletin bilançosunun son 10 yıl içerisindeki en sağlam hali olduğunu söyledi.

Mehmet Şimşek ziyaretinde gazetecilerin kamuya ait lojmanların satışıyla ilgili sorularını yanıtladı ve kamunun harcamalarının vergiler ile ödendiğini, finanse edildiğini söyledi. Amaçlarının vatandaşın vergi yükünü arttırmadan bu işlemleri gerçekleştirmek olduğunun üzerine dikkatleri çekti. “Kamunun kaynaklarının rasyonel ve etkin kullanımı önemlidir” diyen Şimşek, gelinen noktada Maliye Bakanlığı özelleştirmeye bağlı bazı kurumların bünyesindeki lojmanlardan başladıklarını söyledi. Ayrıca teröre maruz kalan bölgelerdeki lojmanlar hakkında bir yaklaşımlarının olmayacağını da bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilerin Türkiye’nin IMF borçları ile ilgili gelen sorularına ise; “hükümetlerimiz döneminde, gerçekten kamu borcunu, bir anlamda devletin bilançosunu ciddi bir şekilde iyileştiriyoruz. Çünkü azaltılan bütçe açığı borçlara yansıdı. IMF borçları bu Mayıs ayı itibari ile sıfırlanmış olacak. Bu önemlidir, çünkü 1958 yılından bu yana sürekli olarak bir şekilde program, borç diyalogu olmuştur. Bu anlamda Türkiye yeni bir döneme girmiş oldu. IMF’ye borcunu kapatmakla Türkiye artık bir sınıf atlamış olacak” dedi.

İkinci olarak da; “kamunun dış borcuna baktığımız zaman, kamunun döviz rezervi karşılaştırıldığı zaman bizim dünyadan 31 milyar lira üzerinde alacağımız var. Rezervlerimiz ile borcumuzu karşılaştırdığımız zaman devlet olarak bizim dünyadan alacağımız var” diye Mehmet Şimşek sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 10 yıl önce maliyenin toplamış olduğu 100 lira verginin 86 lirasının devletin iç ve dış borç faizine gittiğini söyledi. Bu durumun bugün sadece 17 lirasının devletin iç ve dış borç faizine gittiğini aradaki farkın ise vatandaşın eğitimine, sağlığına, alt yapıya ve AR-GE çalışmalarına aktarıldığını söyledi. Borç konusunu hep önemsediklerini ve gelişmelerin hem özel sektöre hem de vatandaşa yansıdığını söyleyerek sözlerine son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir