Press "Enter" to skip to content

İtalya Seçimleri ve Asya Piyasası

admin 0

İtalya’da seçimlerin hala tam bir netlik kazanamaması Avrupa’daki borç krizini yeniden hareketlendireceğinden korkuluyor. Forex piyasası dahil tüm piyasalarda etkisi de görülmeye başlandı. Belirsizliğin etkileri Asya borsalarının bile düşmesine neden oldu ve 3 gündür ilk düşüşlerini yaşıyorlar.

MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0,4 düşüş yaşadı ve 133,71 puandan işlem görmeye başladı. Aynı zamanda endekste değer kazanan her hisseye karşılık 4 hissenin değer kaybettiği söyleniyor.

Perpetual Investment yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, İtalyan seçim sonucunun belirsizliğinin yarattığı sıkıntılar ve ülkenin kemer sıkma programlarından bu yana tavrından vazgeçerek, Avrupa’daki volatiliteyi sıçratabileceğini söylüyor. Ayrıca bu durumun gereken ekonomik reformların yönetimi ve uygulamasını neredeyse imkansız hale getirebileceği uyarısında bulunuyor.

Asya borsalarında satışlar ön planda iken korku endeksinin de sert bir yükseliş yaşadığı görülüyor. EUR/USD 1,3054 seviyesinde işlem görürken, EUR/TL 2,3662 seviyesinde. USD/TL ise 1,8126 seviyesi ile dört buçuk ayın ilk yükselişini yaşadı.

İtalya’da ise 10 yıl vadeli tahvillerin faizi 40 baz puan artarak % 4,87’ye çıktı. 2012 yılı 11 Aralık gününden bu yana en yüksek seviyesinde olduğu görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir