Press "Enter" to skip to content

Japonya’da 7 Aylık Ticaret Açığı

admin 0

Japonya’da Aralık ayında 1 trilyon 481 milyar Yen olan ticaret açığı, Ocak ayında 1 trilyon 629 milyar Yen oldu. Ekonomistler Ocak ayında 1.3 trilyon yen ticaret açığı olmasını beklediklerini söylemişlerdi.

Japonya son 7 aydır açık vermeye devam ediyor. Ocak ayında %6.4 artış ile 4 trilyon 799 milyar Yen’lik ihracat gerçekleşmiş ve ithalat ise %7.3 artış ile 6 trilyon 428 milyar Yen seviyesine ulaştı. İhracatın 8 aydan bu yana ilk kez arttığı söyleniyor.

Ticaret açığı nedeniyle Forex piyasasında ve diğer finansal piyasalarda gücü zayıflayan Yen’in ekonominin yeniden ılımlı bir toparlanmaya başlamasına yardım edeceği şeklinde Japonya Merkez Bankası Politika Kurulu üyesi Yoshihisa Morimoto konuşma yaptı. Morimoto son dönemde Yen’in değerinde yaşanan düşüşün büyük olasılıkla ihracata ve şirket gelirlerine yardımcı olacağını düşündüğünü söyledi.

Morimoto aynı zamanda, “BOJ faiz oranlarını sıfıra yakın tutma ve gerektiği sürece finansal varlıklar satın alma taahhüdü temelinde, güçlü parasal genişlemeyi desteklemeye devam edecek” şeklinde konuştu. BOJ’un büyük miktarda devlet tahvili alımı gibi parasal genişleme adımlarının devam ettiği söylendi.

Son olarak da, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin BOJ başkanlığı için adayların sayısını belirlediği adı açıklanmayan hükümet kaynağı tarafından sızdırıldı. Toshiro Muto’nun uzun zamandır adının geçmesine rağmen artık listede yer almadığı söyleniyor. Adayların Japonya Ekonomik Araştırmalar Merkez Başkanı Kazumasa Iwata, Gakushuin Üniversitesi’nden Kikou Iwata, Asya Kalkınma Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve Tokya Üniversitesi’nden Takatoshi İto olduğu söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir