Press "Enter" to skip to content

Momentum Grafiği

admin 0

ROC grafiği ile aynı temel üzerine oturtulan Momentum indikatörü, yatırımcıların belirlenen bir zaman aralığında paritenin yüzde değişimini ifade etmek için kullanılmaktadır. Ortaya çıkarılan sonuç grafik, yatırımcıların bir parite üzerinde ki kar zarar hareketlerini incelemesini mümkün kılar. Stoch ve RSI grafikleri ile birlikte kullanılarak kısa ve orta vade trend değişlerini belirleyebilmesini sağlar.

Grafik temel analiz teknikleri ile kullanılması durumunda, özellikle kısa ve uzun vadeli yatırımlarda oldukça etkili sonuçlar ortaya koyabilmektedir.

MGD = (GF x 100) / PF işleyiş formülünde;

MGD = İşlemlerimizde dikkate alacağımız ana eğri değerlerini

GF = Parite değerinin güncel değerini

PF = Paritenin seçilen zaman aralığı kadar önceki değerini ifade etmektedir.

Momentum Grafiği işleyişini oluşturan bu basit formülü ve parite değeri ile birlikte hareket etmesi nedeni ile uzmanlar tarafından eleştirilmektedir. Bu yüzden, Momentum grafiği yaygın olarak RSI ve Stoch grafikleri ile birlikte yorumlanır.

Fiyat trendinin gücünü ve trendini gösteren Momentum grafiği, parite grafiği ile ters yönde hareket etmesi durumunda, paritenin trend değişimine uğrayacağı bilgisini verebilmektedir. Parite grafiğinde gözlemlenen tepe ve dip noktalar, benzer şekilde momentum indikatöründe oluşmuyorsa bu paritenin yeni ters yönlü bir trende geçiş yapacağı uyarısı olarak değerlendirilebilir.

Momentum indikatöründe çoğu analist tarafından zaman aralığı kısa vadeli işlemler için 10-12 gün, uzun vadeli işlemler için ise 20-28 gün olarak belirtilmektedir. Momentum grafiğinde kullanılacak zaman aralığı, indikatörün esnek ve basit yapısı nedeni ile yatırımcı tarafından belirlenebilir.

Momentum indikatörünün farMomentum_Grafigi_2klı işlevsel bir şekilde kullanımı da Stoch grafiği ile birlikte yorumlanarak, aşırı satış ve aşırı alım sinyallerinin tespit edilmesidir. İndikatörün 100 eksenini yukarıdan aşağıya kesmesi düşüş sinyali, 100 eksenini aşağıdan yukarı kesmesi ise yükseliş sinyali olarak yorumlanmaktadır. Genel işleyişte indikatörün 120 üst sınırını geçmesi halinde bir aşırı alım sinyali oluştuğu ve paritenin trend yönü değiştirebileceği, 80 alt sınırını geçmesi halinde ise bir aşırı satış sinyalinin oluştuğu ve paritenin trend yönü değiştirebileceği yorumu gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir