Press "Enter" to skip to content

Obama’nın geliş haberi Yen’e değer kaybettirdi

admin 0

ABD Başkanı Barack Obama’nın Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüşmeye hazırlanması haberi Yen’in diğer tüm majör para birimlerine karşı değer kaybetmesi ile sonuçlandı. Bu görüşmenin haberi ve G20 ülkelerinin toplanmasının ardından, ülke maliye bakanlarından ard arda gelen açıklamalar sonucu; Yen diğer para birimlerine karşı güçsüz kalarak değer kaybetti.

Yen Euro karşısında yüzde 0.5’lik bir düşüş göstererek 123.38 seviyesine geriledi. Yen Dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 93.420 seviyesine geriledi.

Almanya iş bankası güvenli endeks verileri öncesi Euro’nun değer kazanması ve Obama’nın Japonya Başkanı Shinzo Abe ile görüşmeye gelişi Yen’in rakiplerine göre değer kaybetmesinin başlıca nedenleri olarak gösterilebilir. Yen’in bundan sonraki durumunu ise; Obama ve Abe’nin ikili görüşmesinin sonuçları belirleyecek. Piyasa bu toplantıdan sonra; ABD’nin Japonya’nın yeni para politikalarına ne kadar sıcak baktığını değerlendirecek. Eğer ABD daha farklı para politikalarını onaylarsa; Yen diğer majör para birimlerine karşı para kaybetmeyi sürdürecektir.

Yen ile işlem yapacak yatırımcıların önümüzdeki hafta için yatırımlarına dikkat etmeleri ve forex piyasalarındaki Yen ile alakalı keskin düşüşlere hazır olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir