Press "Enter" to skip to content

Petrol Yatırımı ve Önemi

admin 0

Petrol fiyatları üzerine en büyük etkiyi büyük petrol şirketlerinin yatırım politikaları yaratmaktadır. Bunun dışında petrol fiyatları arz ve talepten de etkilenmektedir. Bazı analist ve uzmanlar ise petrol fiyatlarında spekülasyonların da büyük bir etkisi olduğunu söylemektedir.

Gelişen teknoloji ve Ar- Ge çalışmalarına rağmen petrol yerine geçebilecek bir başka ürün bulunamamıştır. Endüstrilerde hem yakıt hem de hammadde olarak kullanılan petrol fiyatları düzensiz dalgalanma göstermemektedir. Bunun nedeni endüstrilerin petrol taleplerinin düzensiz artış veya azalış göstermemesidir. Dünya ekonomisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olan petrolün fiyatlarının düzensiz bir artış göstermesi refah düzeyini olumsuz etkileyecektir.

Petrol fiyatlarının dalgalanma sebeplerinin anlaşılabilmesi için arz – talep bileşenlerinin, büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkelerin, petrol üretici ve tüketicilerinin, petrol ithalatı ve ihracı yapan ülkelerin incelenmesi gerekmektedir. Petrolün günlük üretimi miktarının belirlenmesinde jeopolitik istikrar ve ileri teknoloji kullanımı gibi faktörler ön plana çıkmaktadır. Bu faktörler de doğal olarak petrol fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Petrol fiyatları üzerine spekülatif etkenler ise, stratejik açıdan gerçekleşmektedir. Petrolün stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olmasından dolayı fiyatlarının yalnızca arz ve talepten etkilendiğini düşünmek yanlıştır. Özellikle işlem yapılan finans piyasalarında petrol ve petrole dayalı yatırım araçları ile işlem yapılmasının yaygınlaşması ile fiyat konusunda spekülasyonlar söz konusu olabilmektedir.

Petrol yatırımı yapan kişilerin diğer yatırım araçları hakkında da bilgisi olacaktır. Bunun nedeni petrolün tüm endüstriler üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasıdır. Petrol fiyatlarında meydana gelen bir değişiklik endüstrileri etkilediğinden diğer yatırım araçlarını da etkileyecektir ve en önemlisi dünya ekonomisini etkileyecektir. Bu nedenle petrole yatırım yapan bir kişi diğer yatırım araçları ile de kazançlı yatırım işlemleri yapabilmektedir.

Petrol fiyatlarının çok ani yükseliş ve düşüş göstermemesi nedeniyle de piyasa takibi kolaydır. Fiyatlar üzerine büyük petrol şirketlerinin yatırım politikaları, nakliye ve ulaşım masrafları, hükümetlerin petrol stokları ve ülkelerde yaşanan ekonomik, siyasi olaylar etkilidir. Bir örnek vermek gerekirse; ABD’nin gösterge petrolü olan Batı Teksas Petrolü, ABD stoklarının artış göstermesi nedeniyle düşüş kaydetmektedir. Aynı zamanda petrol Amerikan Doları üzerinden işlem görmektedir ve dolarda meydana gelen değişiklikler petrol fiyatlarını etkilemektedir.

Forex piyasasında petrole yatırım yapmak birçok evrak ve izinle uğraşmadan kolay bir şekilde ve fiziki alım – satım olmaksızın yapılabilmektedir. Ücretsiz eğitim olanakları sayesinde de kazançlı işlemler nasıl yapılır öğrenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir