Press "Enter" to skip to content

Piyasada Gözler Euro Bölgesindeki Toplantıya Odaklandı

admin 0

Yeni bir hafta ile beraber piyasalar bu hafta gerçekleşecek olan Euro bölgesindeki toplantıya odaklandı. Bu hafta açıklanacak veriler birçok ekonomiste göre; 2009 senesinde gerçekleşen Lehman Brothers Holdings’in iflasından sonra en kötü çeyreğe isabet edeceği yönünde. Geçen hafta Euro bölgesinde Avrupa Birliğinin 2014 – 2020 bütçesi onaylanırken, bu haftaki toplantının konusu ise kıtanın ekonomik anlamda en kötü ülkeleri olan Kıbrıs ve Yunanistan.

Özellikle Çin’in AY takvimine göre yılbaşı olması ve Japonya’da milli kuruluş yıl dönümü nedeniyle milli tatil olması nedeniyle Asya bölgesinden makro-ekonomik verilerin olmayacağı yönünde. Asya bölgesindeki bu durgunluk, Euro bölgesinde gerçekleştirilecek olan toplantının önemini daha da arttırmaktadır.

Ayrıca Perşembe günü Euro bölgesinin büyüme rakamları açıklanacak. Avrupa Birliği resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından açıklanacak verilerle beraber eş zamanlı olarak; Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, İtalya, Portekiz, Yunanistan ve Slovakya’dan da veriler gelecek.

Asya piyasaların kapalı oluşu, Euro bölgesinin ise bu hafta için çok hareketli oluşu nedeniyle; bilinmezliklerin haftaya damgasını vuracağını ve bu nedenle forex piyasaları yatırımcıların bu hafta yapacakları yatırımlara dikkat etmesini öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir