Press "Enter" to skip to content

Piyasalarda Bernanke Etkisi

admin 1

Birkaç gündür piyasaların gözü kulağı Amerika Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin bugün yapılacak konuşmasında idi. Bugün FED başkanının parasal genişleme politikasına devam edileceği izlenimini vermesi sonucunda ABD hisseleri yükseliş seyrini hızlandırdı. S&P 500 endeksi 0.8 oranında yükselerek 1,683.14 seviyesine çıktı. Dow Jones endeksi ise 127.14 puan ile % 0.8 oranında artış gösterdi ve 15,514.72 seviyesine geldi. Bu arada S&P 500 hisseleri son %15 yükselerek son 30 günün üzerine çıktı.

BIST 100 endeksine baktığımızda ise 93.000 puanın üzerinde yeniden kapanış rekoru kırdı. Borsa İstanbul 100 endeksi 1.988,05 puan yükselerek tarihinde en yüksek kapanış olan 93.178,87 seviyesinde tamamladı. BIST’ de işlem gören şirketler önceki güne göre ortalama 2,18 değerinde bir oranla değer kazanırken, işlem hacmi de toplam 3,2 milyar seviyesine geldi. Güne alım işlemleri ile başlayan Borsa İstanbul gün boyu yükseliş trendi gösterirken kapanışa yarım saat kala ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’den gelen parasal genişleme politikasının devam edeceğine yönelik açıklamanın ardından en yüksek seviye rekoruna ulaştı. Bugünkü endekslerin yükselmesinde etkili olan banka hisseleri, yüzde 3,57 oranında değer kazandı.

Bernanke’nin açıklamaları emtialar üzerinde de etkili oldu ve altın düşüşe geçti. Bernanke’nin bugün Kongre konuşmasında “Eğer devamlı bir iyileşme görürsek ve bu iyileşmenin istikrarlı olduğunu dair bir güven oluşursa, önümüzdeki birkaç toplantı içerisinde varlık alım hızımızı bir adım düşürme kararı alabilir.” ifadelerini kullandı. Sabah saatlerindeki kazançlar alan altın bu açıklama ardından düşüşe geçti. Açıklama başlarında para politikasının değişimi için ihtimal dışı ifadesini kullanması ile altın fiyatları 1,400 doların üzerine çıkmıştı. New York saati ile 11:34 sularında %0.2 oranında bir düşüşle altının haziran vadeli ons fiyatı 1,375 dolar oldu. Şu sıralarda ise 1,360 ve 1,370 bandında seyrediyor.

Altının geçtiğimiz ay güven kaybetmesi ile ayı piyasasına girdiğini biliyoruz. Sabah saatlerinde 1.400 seviyesinin üzerine çıkan altın akşam saatlerinde tekrar düşüş göstermesi düşüş trendine devam edeceği yorumlarının yapılmasına neden oldu. Bir başka emtia ürünü olan gümüş ise temmuz vadeli ons fiyatı %0,4 yükselerek 22.535 dolar seviyesine geldi.

  1. Pelin Kaleli Pelin Kaleli

    Bu adamdan nefret ediyorum ya, bi açıklama yaptı bi dünya para kaybettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir