Press "Enter" to skip to content

Piyasalarda FED Etkisi

admin 1

FED’in bu hafta gerçekleştirildiği FED Açık Komite Toplantıları (FOMC) öncesinde ve sonrasında piyasalarda olumsuz etkiler yarattı. Altın, petrol ve hisse senetlerinde sert düşüşler gözlendi. Ek olarak Çin’in satın alma endeksi (PMI) beklentilerden kötü gelince iki büyük etken nedeniyle borsalarda düşüşler gözlendi.

Uluslararası piyasalar, FED’in ABD ekonomisinden iyileşme sinyalleri alması sonucunda teşviklerin bu yılsonuna kadar azaltılabileceği ve gelecek yılda teşvik alımlarının sonlandırılacağı haberi ile dalgalanıyor. Avrupa hisse senetleri, FED ve Çin PMI verisi etkisi ile düşüş gösterdi ve küresel satışlara katkıda bulundu. Asya’da tahvil riskli artış gösterdi ve emtialar değer kaybetti.

Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi olan Stoxx Europe 600 endeksi % 1,5 oranında düşüş kaydederek 287.86 puana geriledi. Bu seviye son 1 haftanın en sert düşüşü olarak kaydedildi. Gösterge endeksi 22 Mayıs’ta Bernanke’nin ABD ekonomisinden sinyal alındığına dair açıklamalar yaparak teşviklerde daralmaya gidileceğini söylemesinden bu yana % 7.3 oranında kayıp göstermiş oldu.

Asya’da MSCI Asya Pasifik Endeksi % 3,8 oranında düşüş göstererek 2011 yılı Eylül ayından bu yana gösterdiği en hızlı düşüşü kaydetmiş oldu. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi % 1 oranında; Hang Seng Endeksi % 2,8 oranında düşüş gösterdi. 24 emtiayı içeren S&P GSCI endeksi % 1,5 oranında düşüş gösterdi. Hisse senetleri ve emtialar FED Başkanı Ben S. Bernanke’nin teşvikleri azaltabileceğini söylemesinin ardından değer kaybı yaşadılar.

Tokyo Borsası ise yükselişlerinin ardından FED etkisi ile düşüş gösteren borsalardan. Topix Endeksi FED kararları sonrasında 5 gündür ilk kez düşüş gerçekleştirdi. 33 sektör grubunun bulunduğu Topix Endeksi düşüşüne, enerji ve makine üreticileri hisse senetleri öncülük etti. Endeks % 0,9 oranında düşüş ile 1,098.70 puana geriledi ve 30 günlük ortalamanın % 62 oranında altında seyretti. Nikkei 225 Endeksi de % 0,9 oranında düşüşler göstererek 13,127.91 puandan işlem gördü. Japon Yeni, Dolar karşısında 97 seviyesine kadar düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul’da FED kararlarından etkilenen borsalar arasında yer aldı. Dün birinci ve ikinci seans yükselişler ile kapatıldıktan sonra açıklanan FOMC kararları ile bugüne satıcılı başladı. BIST 100 Endeksi % 2,36 oranında düşüş ile açılarak 76.976,33 puandan işlem görüyor. USD/TL paritesi ise % 1,34 oranında yükseliş ile 1.9140 seviyesinde. Türkiye’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 45 baz puan yükselerek % 7.84 seviyesine ulaştı. Gösterge iki yıl vadeli tahvilin faizi ise % 6,8 seviyesinden % 7.36 seviyesine yükseldi. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ortalama % 2,36 oranında değer kaybı yaşarken; bankacılık endeksi % 3,02; holding endeksi % 2,18 oranında düşüş gösterdi.

2013 yılının başından bu yana FED’in teşvik alımlarını azaltacağı ve sonlandıracağı spekülasyonları ile % 18 oranında düşüş gösteren altın fiyatları da FED kararları sonrasında düşüşler kaydetti. Altın bugün gösterdiği düşüşler ile birlikte 4 gündür düşüş göstermeye devam ediyor ve son 1 ayın en düşük seviyelerinden işlem görüyor. Altından etkilenen gümüş emtiası da son 2 ayın en düşük seviyelerinde.

Spot altın piyasalarda % 0,9 oranında düşüş ile ons başına 1,339.55 dolar seviyesine geriledi. Bu seviye 20 Mayıs tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Altın fiyatları ilerleyen saatlerde ise 1,343.55 dolar seviyesinde toparlandı. Altın fiyatlarında görülen uzun süreli düşüşlerin ardından altın destekli exchange traded fonlarında da büyük düşüşler yaşandı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) olan SPDR Gold Trust altın varlıkları son 4 yılda ilk kez 1,000 tonun altına düştü.

FED etkisiyle gerilen emtialardan bir tanesi de petrol. Petrol fiyatları dün Bernanke’nin teşvikler ile ilgili açıklamaları sonrasında ve stokların yükseliş göstermesi üzerine değer kaybetti. Batı Teksas petrolü, ABD stokları beklenmedik bir şekilde yükseliş gösterdi ve FED kararlarının etkileri ile de 2 günlük değer kaybı yaşamış oldu. Temmuz vadeli Batı Teksas Petrolü varil fiyatı 1,78 dolar civarında kayıp gösterdi ve New York Mercantile Exchange (NYMEX) piyasasında 96.46 dolar seviyesinden işlem gördü. Kontratların işlem hacmi 100 günün ortalamasının % 87 oranında üzerinde gerçekleşti.

FED Açık Komite Toplantıları sonucunda göre ABD ekonomisinden “sürdürülebilir iyileşme” sinyalleri alınması durumunda her ay alınan 85 milyar dolarlık hazine tahvili ve mortgage destekli tahvillerin, Ekim ayında 65 milyar dolar düşürülebileceği söylendi. Ayrıca gelecek yıl da teşvik alımlarının sonlandırılabileceği haberi New York Borsası’da dahil olmak üzere küresel anlamda piyasalarda olumsuz havanın dolanmasına neden oldu.

  1. ilhan akcan atasoy ilhan akcan atasoy

    piyasaları bilmiyorum fakat altının düşmesinde Fed’in büyük etkisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir