Press "Enter" to skip to content

Piyasalardaki Yükseliş Hareketleri

admin 0

Forex piyasası ve diğer piyasalara iyimser hava Şubat ayının bitmesiyle geldi. Asya piyasaları güne yükseliş ile başladı. İtalya seçim belirsizliği hala sürüyor ama piyasalarda endişeye neden olan Berlusconi ve önderliği ile endişelerin azalmasını sağlayan Bersani koalisyona yaklaşmaya başladı. Böylece İtalya ve İspanya’da tahvil faizlerinde geri çekilme gerçekleşmeye başladı.

Şubat ayı geneline bakıldığında Avrupa piyasaları %1’lik bir artış ile kapanış yaptı. Ama yinede iç açıcı bir durumun olmadığı bildiriyor. Aylar sonra Euro Dolar karşısında değer kaybetti ve EUR/USD 1.3082 seviyesinde işlem görmeye başladı. EUR/TL 2.3523 seviyesinde iken USD/TL 1.7978 seviyesinde işlem gördü.

Bugün ABD’de otomatik harcama kesintilerinin başlayıp başlamayacağı ve İtalya seçimlerinin bir netliğe kavuşup kavuşamayacağına göre Avrupa piyasalarının şekilleneceği düşünülüyor. Endekslerde ise FTSE 100 7 puan, Cac – 40 5 puan eksi ile oturum açtı. DAX’ın ise 7 puan artı ile işlem göreceği öngörülüyor.

ABD’de otomatik harcama kesintileri konusunda ise liderlerden farklı görüşler gelmeye devam ediyor. New York borsasında endekslerin düşüş ile kapattığı görülüyor. Dow Jones Endeksi günü bir önceki güne göre % 0,15 oranında bir düşüş ile 14.054,49 puandan kapattı. Ayrıca NASDAQ % 0,07 puana düşerek 3.160,19 puana, S&P 500 ise % 0,09 oranında düşerek 1.514,68 puana indi.

Japonya’da BOJ Başkanlığı’na Haruhiko Kuroda’nın geleceğinin kesinleşmesi ise endekslerde yükselişlere neden oldu. Nikkei % 0,5 oranında yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi’nde ise yeni güne % 0,1 oranında yükseliş ile yukarı yönlü hareketine devam ediyor.
İMKB ise Şubat ayında % 0,7 oranında bir artış göstererek toplamda % 1,4 oranında getiri sağlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir