Press "Enter" to skip to content

Piyasaların Aksine İMKB Yükselişte

admin 0

Avrupa Borsaları’nda endekslerde gün boyun satışlar hakim oldu. Almanya’dan gelen iyimser hava Çin’den İngiltere’ye kadar birçok ülkenin sanayi verilerini karşılayamaması ve Euro Bölgesi’nden gelen işsizlik verileri Avrupa’da ekonomik endişelerin yükselmesine neden oldu.

Siyasi gerginliğin hakim olduğu İtalya’da ise, merkez solun en büyük partisi olan Demokratik Parti’nin lideri Bersani ile merkez sağın lideri Silvio Berlusconi arasında geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurma çabaları olmasına rağmen Avrupa Borsaları’nda düşüşler devam ediyor. Stoxx 50 endeksi % 1,19 oranında düşüşlere öncülük ederken, DAX endeksi % 0,35, IBEX 35 endeksi % 0,92 ve FTSE MIB endeksi % 1,40 oranında düşüşler ile Forex piyasalarından işlem gördü. Aynı zamanda İtalya 10 yıllık tahvil faizi 6 baz puan yükseliş ile 4,80 seviyesine yükseldi ve İspanyol 10 yıllık tahvil faizleri de 2 baz puan yükseliş ile 5,12 seviyesinde.

Dolar ise güç kazanmaya devam ediyor ve EUR/USD 1,30 bandının altına inerek 1,2975 seviyesinde işlem gördü. 1 Mart itibari ile ABD’de otomatik harcama kesintilerinin devreye girmesi ile de tüketici güveni ve imalat verilerinin iyimserliğine rağmen endekslerde düşüşler yaşandı.

Londra ekonomi toplantılarında konuşma yapan TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın açıklamaları sonrası İMKB ikinci seansta satışlar yaşamış ve günü yükseliş ile kapatmıştı. Başçı’nın Türk Lirası’nın artırılan likiditesinin kademeler halinde düşürülmesi gerektiğini belirten açıklamasını dün haberler ile iletmiştik. Bu açıklamaların ardından İMKB ikinci seansı düşüş ile açmış ama sonrasında İMKB 100 endeksi % 0,67 oranında yükseliş ile 79,867 puandan işlem görerek kapanış yaşadı. Bankacılık endeksi de & 1,10 oranında değer kazanmış oldu.

Başçı’nın açıklamaları sonra hızlı bir yükselişin ardından tahvil faizsi 6 baz puan yükseliş ile 5,75 seviyesine çıktı. USD/TL % 0,28 oranında primli 1,8028 seviyesinde, EUR/TL % 0,59 düşüş ile 2,3392 seviyesinde işlem gördü. Emtialarda ise spot altının onsu % 0,14 düşüş ile 1,579 seviyesinde, Brent petrol varili % 0,83 düşüş ile 110,46 seviyesinde kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir