Press "Enter" to skip to content

Piyasaların Yükselişi Yüzleri Güldürdü

admin 0

İMKB geçtiğimiz haftayı % 2,80 oranında sert düşüşler ile kapatmıştı. İMKB 100 Endeksi ise 11 haftanın en düşük seviyesinde kapatarak 75.898,69 puanda haftayı tamamlamıştı. Bu hafta ise yeni güne 76.073 puan ile başladı. Bugün Rekabet Kurulu’nun 12 bankanın sözlü savunmasını dinlemesi ve cezanın yüksek olmayacağı kararı bankacılık endeksinde % 2 seviyesinde değer artışına sebep oldu. Böylelikle İMKB günün ikinci yarısında 76.723 seviyesinde işlem gördü.

Dışta ise İtalya seçimlerinde Bersani’nin kazanacağı yönündeki haberler ile endeksler yükseliş yaşamaya başladı. İtalya ve İspanya 10 yıllık tahvil faizlerinde sert geri çekilmeler yaşandı ve günün ikinci yarısında İtalya 10 yıllık tahvil faizlerinde 24 baz puanlık geri çekilme uyguladı. Böylece % 4,21’e geriledi.

Wall Street’te yükselişler yaşandı ve bunun nedeni Obama’nın 1 Mart’ta yürürlüğe girecek olan otomatik harcama kesintilerinin önüne geçilmesi için yaptığı çağrı oldu. Ek olarak, Forex yatırımcılarının bu hafta yapacağı konuşmaları dikkate alması söylenen FED Başkanı Bernanke’nin yatırımcılar ile yaptığı toplantılarda varlık balonu riskine yönelik endişeleri ortadan kaldırması da olumlu bir etki yarattı. Wall Street’te Dow Jones Sanayi Endeksi 15 Ekim 2007 tarihinden bu yana en yüksek seviyesi olan 14063.39 puanı görmüş oldu. Ayrıca Dow Jones Sanayi Endeksi cuma gününe göre de % 0,30 artış ile 14041.61 puandan işlem görmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir