Press "Enter" to skip to content

Rekor Yükselişin Ardından İMKB Dünyanın En Hızlı Düşen Borsası Oldu

admin 0

Bu yazıda; son yaşanan rekor yükselişin sonrasında İMKB dünyanın en hızlı düşüşe geçen borsası olduğu ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Hükümet tarafından %15’i aşmaması gerektiği söylenen kredi büyümesinin, kara yönelik bankaların endişelerinin artmasına neden oldu. Haftanın ilk işlem gününü 4.23’lük bir oranda düşüşle tamamlayan endeks, yine bankaların önderliğinde 3.89 değer kaybı yaşadı.

Bu kayıp ile 78.982’ye geriledi. Bu gerileme ile İMKB yılın başından ilk ayın sonlarına doğru yükselişinde %0.99 oranında bir düşüş yaşadı. 50 günlük hareketli ortalamanın altına düşen banka endeksi ile bankalara gelen satış İMKB’yi 79 binin altına taşıdı.

Rekor kıran bir yükseliş sonrası hızlı bir düşüş yaşayan İMKB’de düşüşün bu kadar sert olması dikkatleri çekti. İMKB düşüşü Avrupa ve ABD borsalarında ki düşüşleri gölgede bıraktı. VOB’a öğlen saatlerinde gelen sert satış, ikinci seanstaki düşüşün de işaretini vermişti.

Yeni yılın başından bu zamana %5 oranında yükselen Çin Shangai endeksi, 30 Ocak günü %1 oranında yükseliş ile günü kapattı. İMKB’nin tersine bir haftada kazançlarını arttırmış oldu. Son dört gününde 4.29 oranında bir yükselme yaşamış oldu.

31 Ocak gününe alıcı başlayan İMKB’ de endeks, aralık ayı açıklanan dış ticaret açığının 7.2 milyar dolar ile beklentilerinin altında gelmesi ve banka hisselerinin alışları ile 80.364,40 puan kadar yükseldi. Son yarım saate gelindiğinde yine düşüş yaşayan endeks yükseldiği noktadan yaklaşık olarak 1.700 puanlık düşüş ile tekrar 79.000puanın altına geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir