Press "Enter" to skip to content

SPK’nın 5 Yeni Sukuk Kararı

admin 1

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı olan Vahdettin Ertaş, Türk Ekonomi Bankası’nın Finansal Okuryazarlık Derneği ile düzenlenen “Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi” etkinliğinde 5 ayrı sukuk türü ile ilgili konuştu.

Şu anda tek bir sukuk türü olduğuna dikkat çeken Ertaş, bu hafta 5 ayrı sukuk türü için bir karar alacakları haberini verdi. Aynı zamanda Türkiye’nin büyük bir gelişme kaydettiğini belirten Vahdettin Ertaş, dünyanın da bu görüşte olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin mali piyasalarının ve sermaye piyasalarının yeniden yapılanması üzerine çalıştıklarını da belirtiyor.

Vahdettin Ertaş sermaye piyasalarının yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak, “Bu kanunla başladı. İkinci düzenleme devam ediyor. Aynı zamanda borsanın yeniden yapılanmasıyla da devam edecek. Aynı zamanda not artışıyla da bu süreç teyit edilmiş oldu” sözlerini söyledi. Ertaş basın mensuplarının sorularına verdiği cevaplar arasında Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcıların artışı da vardı. Yabancı yatırımcıların uzun bir süre Türkiye’de kalacağına dikkatleri çeken SPK Başkanı, sadece portföy yatırımcılığı ile de sınırlı yatırımcıların olmadığını da belirtti.

Düşen faiz oranları ile ilgili de konuşan Vahdettin Ertaş, Türkiye’nin gelecek dönemler de düşük faizli bir ortama kavuşacağına ve bu duruma alışılması gerektiğine dikkatleri çekti. Enflasyonun düşüş trendi içerisinde olduğunu ve bununla bağlantılı olarak da Merkez Bankası’nın duyurduğu negatif faiz politikasına alışmanın gerekli olduğunu söyledi. “Yatırımcılar olarak, aracılık sektörü olarak, şirketler kesimi olarak alışacağız. Dolayısıyla biz diyoruz ki yatırımcıların kaynağı sermaye piyasalarıdır. Bunun için de bütün zemin Türkiye’de var” sözleri ile düşük faiz ortamını anlattı.

Türkiye’nin sermaye piyasasındaki 10 yıllık yavaş ilerleyişinin bu yıl hız kazanacağını söyleyen Ertaş, “Şu anda tek bir sukuk türü var. Uluslararası alanda şu anda mevcut olan bütün sukuk türlerini bu hafta kurulda görüşeceğiz ve mevzuatlaştıracağız. İsimleri web sitemizde var. Cuma günü aynı zamanda gayrimenkul finansmanına yönelik olarak yeni düzenlemelerimiz var. Bunların da yakından takip edilmesi gerekiyor. Uzun vadeli yatırımları uzun vadeli kaynaklarla finanse edilmeli. Kısa vadeli kaynaklarla finanse ederseniz ilerde bunun finansmanında problem yaşayabilirsiniz, biz buna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Daha önceki SPK’dan 6 Yeni Tebliğ Taslağı başlıklı haberimizde de yürürlüğe girecek olan tebliğ taslaklarından bahsetmiştik. SPK bu tebliğ taslağı sayısını 30’a çıkarttı ve hepsi web sitelerinde yer almakta ve bu sürecin işlediğine, takip edilmesi gerektiğin önemli konular olduğuna dikkatleri çekiyor. Forex FX TR ekibi olarak SPK’dan bu hafta da gelecek olan açıklamaların takip edilmesini tüm yatırımcılara öneririz.

  1. Zafer Furkan Zafer Furkan

    Bu kararlar piyasayı oldukça değiştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir