Press "Enter" to skip to content

TCMB’den 25 Baz Puanlık İndirim

admin 0

Merkez Bankası Şubat ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranlarının düşük tutulmasının ve bir yandan da makro ihtiyatı tedbirlere devam edilmesinin üzerinde durdu. Politika faizini sabit tutarken, faiz koridorunun alt ve üst bandında 25 baz puanlık indirim yapıldı. Böylelikle politika faizi % 5.50’de sabit kaldı ve faiz koridorunun üst bandı % 8.75’ten % 8.50’ye, alt bandı ise % 4.75’ten % 4.50’ye çekildi.

Kurulun sermaye girişlerinin güçlü seyrettiği toplu durumda kredilerde kayda değer bir ivmelenmenin görüldüğünün de üzerinde durulmuştur. Küresel ekonomide belirsizliklerin sürdüğü ve risklerin dengelenmesi için bir yandan faizlerin düşük tutulması, bir yandan da makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesi konusunda esnekliğin korunmasına dikkat çekilerek alınan tedbirlerin krediler, yurtiçi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerinin önemsenmesi gerektiği söylendi. Bu amaçla Forex piyasasının egzotik para birimi TL’de fonlama miktarının gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacağı ifade edildi.

Goldman Sachs TCMB’nin bu kararını sürpriz karar olarak tanımladı. TCMB’nin bu kararlarının yaşanan gelişmelere reaksiyondan çok önleyici adım olarak gördüğünü savundu. BOJ gibi önemli Merkez Bankalarının ek parasal genişleme adımlarının yaptığı motivasyonun ön planda olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir