Press "Enter" to skip to content

TL Rekabet Ortamı Yaratıyor

admin 0

Rus devi Sberbank ve Alman Rentenbank arasında rekabet geçtiğimiz seneden beri yaşanmaya devam ediyor. Rekabet, Denizbank’ın Dexia’dan 3,53 milyar Dolar’a alınması ve Türkiye pazarına girmeleri ile başlamıştır. Merkez Bankası’nın PPK toplantısında TL’nin değerlenmesine izin verilmeyeceğine dair karar alınması sonucu da, TL cinsinden borçlanmak isteyen devler arasındaki rekabeti kızıştırmış oldu.

Türk Lirası 1987 yılından beri en düşük seviyelere gerileyerek, 2013 yılı Ocak ayının 15’inden bu yana % 4,42 oranında değer kaybı yaşadı. Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandını 8,75’ten 8,50’ye, alt bandını da 4,75’ten 4,50’ye çekerek 25 baz puanlık indirime gittiğini TCMB’den 25 baz puanlık indirim haberi ile bildirmiştik. Böylece kur indirimlerinin devam edeceği de düşünülmeye başlandı. Ayrıca 2012 yılından beri % 14 oranında değer kaybeden TL, Sberbank ve Rentenbank’ın tahvil satış planlarının şekillenmesine yardımcı olduğu da söyleniyor. Bir yıl öncesine kadar TL üzerinden borçlanma düşünülmezken, son zamanlarda mevcut trendin yatırımcılara kur açısından güven verdiği düşünülüyor.

Ayrıca Sberbank’tan önce Rusya’nın en büyük ikinci bankası olma özelliğini taşıyan VTB Group ikinci TL cinsinden tahvil ihracını gerçekleştirdi. VTB Group 300 milyon TL’lik tahvil ihracı yaparken Sberbank hazırlık aşamasında ve Rentenbank da 125 milyon TL’lik tahvil ihracı için 5 yıllık ihaleye çıktığı bildiriliyor. Faiz oranları % 5,73 olurken uzmanlar yerel kurlar ile borçlanmanın daha da artacağına dikkat çekiyor.

Türkiye’de şirket bazlı tahvil ihraçlarının başarılı etkisi üzerinde duruluyor ve Sberbank’ın tahvil satışlarının Türk bankalarını da cesaretlendirdiği görülmektedir. Değer kaybı açısından gelişmekte olan ekonomiler arasında Çek Koronası’ndan sonra, en çok değer kaybedenler arasına Türk Lirası’da girmiş oldu. Forex piyasalarından haftaya 1,7650 ile başlayan kur, açıklamalar ve dış ekonomi etkileri ile 1,79’un üzerine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir