Press "Enter" to skip to content

Türk Banklarının Lira Cinsinden Tahvil İhracatları

admin 0

Türk bankalarının, yatırımcıların rekor düzeydeki Lira cinsinden Euro tahvil talebine karşılık verdiği Wall Street Journal tarafından yazıldı. Akbank’ın Ocak sonunda 1 milyar Lira tutarındaki Euro tahvillerinin 3 milyar liralık talep çektiği bildirildi.

Yükselen piyasalarda Rus ve Brezilya Bankaları’nın daha çok sattığı da söylendi. Lira cinsinden Euro tahvillerinin hem yatırımcılar hem de bankalar için birçok avantaj sağladığını ve yatırımcıların yüksek kazanç sağladıkları söyleniyor. Bankalar ise daha ucuza fon elde edebiliyor.

Türk Bankaları geçtiğimiz yıl uluslararası piyasada Dolar tahvilleri ile 7.9 milyar Dolar toplamıştı. Bu yıl ise offshore piyasalarında 3 milyar Dolar tutarında lira cinsinden tahvil ihraç ettiği görülüyor. Wall Street Journal aynı zamanda lira cinsinden tahvil ihracatının bankalar için daha güvenli olduğunu da söylüyor. Bunun sebebinin liranın birdenbire keskin bir düşüşe uğraması hızlı büyüyecek yabancı para yükümlülüklerini azaltıyor şeklinde yazdı.

Gazete aynı zamanda bir uyarıda da bulundu; “Satılmakta olan lira tahvilleri, hem yatırımcılar hem de ihracı yapan bankalar için risk yaratıyor”. Türk bankalarının bu şekilde uluslararası yatırımcılara daha bağımlı hale geldiği de söyleniyor.

Başka bir uyarıda şu şekilde yazıldı; “Yabancı yatırımcılar daha yüksek getiri amacı ile risk almaya istekli olduğunda Türk bankaları yeni fonlar sağlamada zorlanabilir”. Gazeteye göre, Türkiye’deki düşük tasarruf düzeyi bankaları tahvil satmaya zorluyor.

Wall Street Journal başka Türk şirketlerinin de lira cinsinden tahvil ihraç edebileceğine işaret ediyor. Akbank dışında bu şirketler arasında, Garanti ve İş Bankası’nın Euro – Lira piyasası olarak adlandırılan piyasayı denemeyi planladıkları yazılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir