Press "Enter" to skip to content

Türk Lirası’nda Artırılan Likidite Düşürülecek

admin 0

Bir süredir Türk Lirası’nın likiditesi bol tutulmuştu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı likiditenin artık kademeli olarak düşürüleceğini söylüyor.

Başçı Londra’daki Banka Ekonomistleri Toplantısı’nda “Sermaye akımlarındaki volatilite kredilerin ve döviz kurlarının denge trendlerinden sapmasına neden olabilmektedir” şeklinde konuştu. Başçı, gelişmekte olan ülkelerde kredi ve döviz kurlarının dengeden sapmasının hem fiyat istikrarı hem de finansal istikrara zarar verebileceği konusuna dikkat çekti. “Makro ihtiyati politikaların etkili bir şekilde kullanılması döviz kurunun dengeden sapmasını azaltmak açısından faydalı olmaktadır. Fiyat ve finansal istikrarın güçlendirilmesi Türkiye’nin dengeli büyüme görünümünü de iyileştirmektedir” diye sözlerini destekleyen açıklamalarda bulundu.

Londra’dan iletilen notlara göre, iç talep seyrediyor ve Şubat verilerinde ihracatta büyük bir artışın görüleceği söyleniyor. TCMB Başkanı Erdem Başçı kur için ise, “Reel efektif kur takip ettiğimiz seviyelerle uyumlu devam ediyor” dedi. Başçı aynı zamanda yılsonu cari açığın % 6 – 7 olacağını belirtti.

Erdem Başçı’nın açıklamalarından sonra birinci seansı pozitif olarak kapatan İMKB ikinci kurda düşmeye başladı. İMKB ilk seans sonunda % 0,35 oranında yükseliş ile 79.614 puandan kapatmıştı. İkinci seansta ise düşüşe geçtiği kaydedildi. Kredi büyümesi konusunda yaptığı vurgular ile de bankacılık endekslerinde % 0,56 oranında bir gerileme gerçekleşti. İMKB 100 endeksi ise % 0,41 oranında bir düşüş gerçekleştirerek 79.006 puan seviyesinden işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir